top of page

راه های مالکیت ملک در ترکیه

عقارات-تركيا--كتاليا.jpg

در این مقاله راه های مالکیت ملک در ترکیه، خرید آپارتمان در ترکیه، مالکیت ملک و قوانین مالکیت خارجی املاک در ترکیه را برای شما شرح خواهیم داد.

قوانین مالکیت املاک برای خارجی ها در ترکیه:

بازار املاک و مستغلات در ترکیه در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و ترکیه به مقصد مورد علاقه سرمایه گذاران عرب علاقه مند به جستجوی آپارتمان برای فروش در ترکیه و خرید آپارتمان در استانبول به عنوان مالکیت خارجی املاک در ترکیه یا هر کشور دیگری تبدیل شده است. مالک آن باید قبل از ورود به دنیای سرمایه گذاری و مالکیت املاک و مستغلات، قوانین بازار املاک ترکیه را مطالعه کند.

سرمایه گذار باید خود را با قوانین مالکیت املاک و مستغلات توسط خارجی ها در ترکیه آشنا کند تا از خود و پول خود در برابر کلاه برداری در املاک محافظت کند.

در این زمینه، همه چیزهایی را که یک سرمایه گذار باید در مورد قوانین مالکیت املاک در ترکیه بداند بیان می کنیم.


قانون ارث املاک برای اتباع خارجی:

قوانین ارث ملکی در ترکیه به محل ملک بستگی دارد، به این معنی که قانون در مورد املاک و مستغلات در مرزهای زمین های ترکیه و اموال غیر منقول اعمال می شود، در حالی که قوانین کشور متوفی در مورد اموال منقول وی اعمال می شود.


قانون ترکیه وارثان املاک و مستغلات در ترکیه را بر اساس موارد زیر تعیین می کند:

اولین وارث اولاد و زن یا شوهر هستند، در صورتی که متوفی فرزندی نداشته باشد، پدر و مادر به عنوان وارث متوفی شناخته می شوند و اگر پدر و مادر در قید حیات نباشند، برادرانش از او به عنوان ارث می برند. برای نوه ها، آن ها در انتهای لیست مشخص شده اند.

در صورتی که متوفی وارثی نداشته باشد، تمام اموال وی به دولت ترکیه می رسد، زیرا در صورت وجود، دولت ترکیه به وصیت نامه رسمی تکیه می کند و ارث پس از پاک شدن متوفی از وی تقسیم می شود. تعهدات(بدهی بانکی، اقساط، وام مسکن).

طبق قوانین ترکیه نیمی از آنچه شوهر باقی مانده به زن ارث می برد و نیمی دیگر به فرزندان می رسد و سهم زن و مرد برابر است.

در خصوص مالیات بر ارث، ورثه خارجی باید مالیات بر ارث را بپردازد و مالیات بین 1 تا 10 درصد ارزش ملک است و ارزش مالیات بر اساس ارزش ملک تعیین می شود.

به عنوان مثال، اگر قیمت ملک 240000-570000 لیر ترکیه باشد، درصد آن از 1-3٪ است.

1270000-57000 نرخ مالیات 5% است

1270000-2200000 نرخ مالیات 7% است

2200000-4280000 نرخ مالیات 10% است

مالیات بر ارث در ترکیه نسبت به سایر کشورها نسبتاً پایین است.


مدارک لازم برای انتقال مالکیت ملک به ورثه:

- بیانیه خانواده که نشان دهنده وارثان و میزان خویشاوندی است، گواهی شده و به ترکی ترجمه شده است.

- اخذ شماره مالیات برای تمامی وراث از اداره ثبت مالیات در ترکیه.

- پاسپورت معتبر و عکس های شخصی


قانون ارزیابی املاک:

پیش از این وزارت مسکن ترکیه با صدور تصمیمی، حضور کارشناس املاک و مستغلات به رسمیت شناخته شده توسط اداره مالکیت(اداره سند مالکیت) را که وظیفه او ارزیابی قیمت ملک است، صادر کرد.

این قانون برای محافظت از سرمایه‌گذاران در برابر برخی کلاهبرداری‌هایی که در قیمت‌های املاک و مستغلات دستکاری می‌کنند و سرمایه‌گذار خارجی را هدف قرار می‌دهند، آمده است، زیرا او ارزش واقعی املاک را نمی‌داند.

گزارش اداره ارزیابی در وهله اول به موقعیت ملک بستگی دارد، زیرا قیمت املاک در استانبول با توجه به مناطق متفاوت است، زیرا هر منطقه قیمت خاص خود را دارد. به عنوان مثال، املاک در شیشلی، منطقه مرکزی استانبول، دارای بالاترین قیمت است که با قیمت املاک در بیلیک دوزو متفاوت است و مساحت کل آپارتمان، سن ساختمان و نوع آن(تجاری، مسکونی) متفاوت است که نیز در نظر گرفته می شود.


اخذ اقامت با خرید ملک:

اقامت ملکی با داشتن ملک در ترکیه به مدت دو سال و به شرط تمدید اعطا می شود و همچنین به هرکسی که کسب و کار یا شرکتی تأسیس کرده و دارای املاک و مستغلات به نام شرکت باشد، برای ثبت ملک در ترکیه اعطا می شود. نام شرکت، طبق قانون ذینفعان افرادی هستند که مجاز به داشتن املاک و مستغلات در ترکیه تحت تابعیت خود نیستند، مانند تابعیت سوری، زیرا قانون به آن ها اجازه می دهد از مالکیت آپارتمان در ترکیه بهره مند شوند و آنها را در ترکیه ثبت کنند. 

اقامت ملکی طبق سند ملکی به اعضای خانواده صاحب ملک داده می شود، زیرا در مورد مراحل اقامت ملکی بسیار ساده است و حداکثر یک ماه طول می کشد تا به درخواست اقامت پاسخ داده شود. به عنوان امن ترین مجوز اقامت در نظر گرفته می شود، زیرا مالک ملک و خانواده اش تمدید دوره ای آن را تضمین می کنند، زیرا برای برخی از انواع مجوزهای اقامت رد می شوند یا قابل تمدید نیستند.

هنگام خرید آپارتمان در ترکیه می توانید درخواست اجازه اقامت را با مدارکی که نشان دهنده مالکیت شما بر ملک است ارسال کنید و درخواست شما به عنوان مالک آپارتمان در ترکیه تایید می شود.


اخذ تابعیت ترکیه:

سرمایه گذار علاقه مند به خرید آپارتمان در ترکیه می تواند با خرید ملک در ترکیه به ارزش 400000 دلار یا بیشتر تابعیت ترکیه را دریافت کند.

تابعیت ترکیه به همسر و فرزندان زیر 18 سال سرمایه گذار اعطا می شود


مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت ترکیه:

کپی پاسپورت ترجمه شده توسط مترجم رسمی و تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی(معتبر).

4 عکس شخصی(برای هر یک از اعضای خانواده)

سندی که نشان دهنده وضعیت مدنی(اثبات رابطه مالک با زن و فرزندان)، عقدنامه ازدواج و شناسنامه فرزندان باشد.

اجازه اقامت در ترکیه

گواهی سلامت

کپی اقامت ترکیه و آدرس یکی از آشنایان یا اقوام در ترکیه در صورت وجود.

سندی مبنی بر خرید ملک در ترکیه و مالکیت آن(اسناد مالکیت، قرارداد خرید ثبت شده در دفتر اسناد رسمی)

گزارش کارشناس ارزشیابی(اداره ارزیابی وظیفه ارزیابی ملک را دارد)

سند بانکی حواله هایی که برای پرداخت مبلغ ملک از طریق بانک پرداخت شده است.

سرمایه گذار برای درخواست شهروندی ترکیه باید تمامی مدارک ذکر شده در بالا را به همراه داشته باشد.


bottom of page